Jeszcze raz o zakończeniu kariery, tym razem dla Onet Sport

Z dziennikarzem Onet Sport – Tomaszem Kalembą rozmawiałam o mojej decyzji o zakończeniu kariery sportowej. Zapraszam do lektury.

Co się z panią dzieje. Nie ma pani w kadrze, a po igrzyskach w Pjongczangu słuch o pani zaginął.

– Postanowiłam rozstać się z wyczynowym uprawianiem sportu.

Ale ma pani przecież dopiero 27 lat i jeszcze wiele lat startów przed sobą. Czy to naprawdę koniec?

– Tak. To była dla mnie oczywista sprawa. Tej decyzji nie podjęłam z dnia na dzień. Ona narodziła się kilkanaście miesięcy temu. Tak naprawdę po mistrzostwach świata w Lahti. Pewnie, że dla każdego zawodnika spełnieniem jest występ w igrzyskach olimpijskich. Dla mnie marzeniem było jednak godne zaprezentowanie kraju na nich. Stwierdziłam, że jeżeli to mi się uda, to na pewno pożegnam się ze sportem wyczynowym.

Co panią kierowało, że już ponad rok temu podjęła pani taką decyzję. To była frustracja, zniechęcenie, czy może brak sił?

– Było wiele aspektów. Przede wszystkim brałam pod uwagę stan mojego organizmu oraz życie osobiste. Pojawił się taki moment, w którym wiedziałam, że będę musiała trochę odpuścić. Nie ukrywam, że nie widziałam też dalszych perspektyw w tym sporcie. Przynajmniej, jeżeli o mnie chodzi. Uważam, że nie było mnie stać na więcej, choć wiem, że zdania są podzielone. Zdaję sobie sprawę z tego, że miałam talent, ale po prostu na nic więcej nie pozwalało mi zdrowie. Poza tym pojawiły się młode, ambitne dziewczyny. Lepiej im poświęcić teraz większą uwagę. Tym bardziej, że już za cztery lata kolejne igrzyska. Nie ukrywam, że wierzę w to, iż bardzo się rozwiną.

Na ile decyzję o zakończeniu kariery przyspieszyła informacja o tym, że nie znajdzie się dla pani miejsce w kadrze prowadzonej przez Aleksandra Wierietielnego i Justynę Kowalczyk?

– To kompletnie nie wpłynęło na moją decyzję, bo jak już wspominałam, podjęłam ją o wiele wcześniej. Nie mam do nikogo pretensji, bo to była tylko i wyłącznie moja decyzja. Nie mówiłam wcześniej o tym głośno, tylko spokojnie rozmyślałam nad nią. Kiedy byłam już na sto procent pewna, postanowiłam w końcu, że to najlepszy moment na to, by rzucić wyczynowe uprawianie sportu. Zresztą ludzie z mojego najbliższego otoczenia wiedzieli, że nie planuję już kolejnego sezonu, choć jeszcze niektórzy mnie namawiali, żebym to sobie jeszcze raz wszystko przemyślała. Gdybym jeszcze miała chęci, to spokojnie mogłabym się przygotować do kolejnych mistrzostw świata.

Justyna Kowalczyk, z którą była pani razem w jednej drużynie, a nawet dzieliła raz pokój w szpitalu, żałowała, że w pewnym momencie przestało pani dopisywać zdrowie. Przyznała jednak, że właśnie wtedy ktoś powinien zaprowadzić panią do psychologa. To znaczy, że dużym problemem dla pani była właśnie głowa?

– Nie uważam, żebym potrzebowała pomocy psychologa. Wydaje mi się, że byłam mocna psychicznie, bo przeszłam w swojej karierze bardzo wiele. Często robiłam wiele rzeczy ponad swoje możliwości. Być może jednak wkradło się wypalenie tym, co robię. W pewnym momencie zastanawiałam się, co robię źle. Rozkładałam wszystko na czynniki pierwsze. Kiedy coś takiego się pojawia i do tego dochodzą myśli o tym, czy to ma jeszcze sens, to znaczy, że pora kończyć karierę. Nie ukrywam, że w ostatnich miesiącach męczyłam się już sportem. Nie jeździłam na zgrupowania z radością, tylko robiłam to na siłę.

W 2011 roku była pani piątą zawodniczką mistrzostw świata juniorów. Wielu widziało w pani następczynię Justynę Kowalczyk. Potem jednak pojawiły się poważne kłopoty. Czy one nie wiązały się przypadkiem z tym, że zaczęła pani czuć presję?

– Świadomość tego, na co mnie stać raczej motywowała mnie do dalszej pracy. Dlatego zawsze po tych wszystkich upadkach potrafiłam się podnieść. Dobrze reagowałam na takie bodźce. To piąte miejsce w mistrzostwach świata juniorów, to była wspaniała przygoda. To zapoczątkowało moją wspaniałą przygodę z biegówkami. Cieszę się, że wówczas zajęłam tak wysoką lokatę, bo jak dobrze sobie przypominam, to tego dnia kompletnie nie sądziłam, że stać mnie będzie na tak dobry rezultat. To było wówczas dla mnie spore zaskoczenie.

Co uznaje pani za największy sukces w karierze?

– Bez dwóch zdań chyba piąte miejsce w sztafecie razem z: Justyną Kowalczyk, Sylwią Jaśkowiec i Kornelią Kubińską w mistrzostwach świata w Falun. To była niesamowita nasza niesamowita walka na śmierć i życie. Te chwile zostaną w pamięci na zawsze. To był zresztą wspaniały dla mnie sezon. Akurat wracałam do biegania po roku przerwy. Tymczasem dwukrotnie zajmowałam miejsce w czołowej „30” w mistrzostwach świata. Zdobywałam punkty w Pucharze Świata, a do tego zdobyłam dwa medale na uniwersjadzie.

Nie osiągała jednak pani wyników na miarę swojego talentu.

– Nie powiedziałabym, że nie jestem spełniona. Moim zdaniem jestem spełnionym sportowcem. Osiągałam wyniki, jakimi na pewno mogę się pochwalić. Wiem, na ile było mnie stać. Od początku byłam świadoma, że będzie mi ciężko zostać mistrzynią olimpijską, czy świata. Pewnie, że miałam takie marzenia, ale byłam też realistką.

Teraz zastępuje panią w kadrze bardzo utalentowana młodsza siostra – Izabela.

– Nie chcę zapeszać. To rzeczywiście bardzo zdolna, ambitna i zmotywowana zawodniczka. Jest chętna do pracy i wie, czego chce. Ma wszystkie cechy, które są potrzebne do tego, by uprawiać sport na mistrzowskim poziomie. Na pewno jest w dobrym miejscu i i jeżeli tylko będzie rozsądnie pracować, to może dać nam w przyszłości wiele radości

Jak wygląda życie po sporcie?

– Nie rozstałam się ze sportem. Jestem teraz trenerem.

Gdzie?

– Jestem asystentem Wiesława Cempy, który prowadzi kadrę polskich paraolimpijczyków. Cieszę się, że dostałam możliwość sprawdzenia się w takiej roli i to od razu w kadrze. Dzielę się swoim doświadczeniem i wiedzą, ale też czeka mnie jeszcze wiele pracy i nauki. Nie boję się jednak tego.

Zobaczymy panią jeszcze na trasach biegowych?

– Jeżeli chodzi o starty międzynarodowe, to raczej nie. Nie wykluczam jednak występu w mistrzostwach Polski. Mam też zostać przewodnikiem jednego z naszych zawodników w kadrze paraolimpijskiej, więc będę z nim startować w mistrzostwach świata i zawodach Pucharu Świata. Dlatego ruszam się dalej.

Rozmawiał – Tomasz Kalemba, Onet Sport